Videos


Bajrush & Hajdar Doda - Haxhi ZekaVRASJA E HAXHI ZEKES (1832-1902)
(Tregim: Nga nje Deshmitar i Kohes)

Adem Zajmi a kone tue ba dajre neper Shale. Aty Jane kone Rame Sefa, Adem Hoxha, Daut Ibishi me kater te Llukes. Ali Januzaj, Rame Tishuku, Rexhep Lati keta te Isniqit. Rexhep Sejfijaj i Çekajve. Disa tash Jane ne Katund te Ri. Kur u mor vesh ky lajm, Shala thane, se na tash u vrajme Haxhi Zeken. Zajmi i mblodhi Isniqin dhe Shalen krejt dhe hyni ne Peje dhe i bani kulla te veta. Zajmi i ka pas emnue kater Pejat. Deri ne Lame te Drithit e ka pas Shala. Rruga kah hyjme na ne Peje kah Lybeniqi, Strellci dhe krejt komuna e Decanit. Andej nga Podgori e ka pase Karaman Aga. Deri te Lama e Drithit. Ketu perpjete e ka pase Rugova. Pra, deri krye Lames se Drithit. Lugun e Leshanit e ka pase Malush Agaderi te dyert e Qarshise. Haxhi Zekes i thojshin, ruju se duen me te vra Shala, se jau vrave Efendine e Irzniqit. Haxhi Zeka qoi e thirri Rame Feken e Vrelles. Rama djale i ri. Haxhia ia bleu martinen kacaturr e alltine me dorez te bardhe e me lule ketu. Si sot e dij, kur vinte ne Lybeniq Haxhi Zeka, se a kone ortak me disa shoke te mi.Vinte i hypun ne kale. Edhe Rame Feka me te. Prej sarajeve e deri ku e kishte qellimin per me shkue Haxhi Zeka. Rama e ruente Haxhine. Zajmi dilke ne Lame te Drithit. Kur e dinte se po kthehej Haxhia, per me ardhe te shtepia, ai kthehej kinse kishte ndonji pune ne kulle. Nji dite e heton se Haxhia po don me ardhe prej shpije. Zajmi niset para me disa shoke. Shala jane kone.Pesembedhete veta e ma teper. Homez Gjuka i Pejes dhe Hajdar Bala me tre. Tue shkue Qarshise. Aty jane kone furrat e bukes. Aty e kane pas rrugen kah jazi, qe Zajmi duke hy dhe me shkue perpjete. Aty jane takue Adem Zajmi dhe Haxhi Zeka. Ademi e ka nxjerr alltine dhe e ka vra Haxhine. Rame Feka s'ka mujte medredhue martine. Ka qite me allti dhe e ka varrue Zajmin. Atehere Shala kane qite dhe e kane vra Rame Feken. Ata kane mbete krye per krye te dekun ne vend. Zaimi i varruem ka shkue dhe asht ngujue ne kullen e tij. Kane ardhe mandej hyqymeti dhe i kane zane Homez Gjuken, Hajdar Baltin, Adem Hoxhen, Ali Januzajn, Rexhep, Latin dhe Rame Sefen. Te gjithe i kane pas çue syrgjyn ne Anadoll. Bello veruson, i thojshin. Ndermjet detnave. Zajmi mbasi ashte kthye prej hapsones ka vdeke. Ata i mbajten tri vjet dhe mandej i leshuen. I madh a kone Zajmi. Ne mes te Beligradit, nji shka tue kendue me lahute e shane Mujin dhe Halilin. Zajmi ia merr lahuten dhe ia then per krye. Dikush nga serbet e kish pa thirre me e zane kumbar. Per shkak te frikes. Eh, hallku yne thojshin, jo Zajmi a kone tradhtar! Jo, Zajmi a kone i lidhun me Serbi. Rrena jane kone keto...
F U N D (No Koment)

Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 33,053
Added: 5 years
Runtime: 4:54
Comments: 11

Tags for this video:  Find more videos in the: "Music"
Uploaded by: veba7570
See more videos uploaded by veba7570


Related Videos:

Salih & Ali Krasniqi - Talit 4/4
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 17716
Salih dhe Ali Krasniqi - Kënga: Tali Kur është Zanë Jesir ( Muji dhe Halili )
Bajrush Doda-2011 Lufta e Koshares
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 70509
BAJRUSH DODA....POTPURI ME QIFTELI
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 20037
FOLKLORIKE
FERIZ KRASNIQI DHE BAJRUSH DODA - TE SHTUNEN
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 30139
MUZIKA FOLKLORIKE
Bajrush Doda - Shaqir Aga
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 32443
Bajrush Doda - Shaqir Aga
Bajrush Doda Këngë folklorike Mora sharkinë, Unë i mjeri, Nga na
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 29205
Bajrush Doda Këngë folklorike Mora sharkinë, Unë i mjeri, Nga na nga www.rapsodet.com
Salih & Ali Krasniqi - Talit 1/4
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 62393
Salih dhe Ali Krasniqi - Kënga: Tali Kur është Zanë Jesir ( Muji dhe Halili )
Bajrush & Hajdar Doda - Haxhë Mustafa
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 15348
Bajrush & Hajdar Doda - Haxhë Mustafa " Kenga e Gani Begut " VRASJA E GANI BEG KRYEZIUT (Tregim: Nga Nje Deshmitar i Kohes) Si ka ardhe koha...
Salih & Ali Krasniqi - Talit 3/4
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 20737
Salih dhe Ali Krasniqi - Kënga: Tali Kur është Zanë Jesir ( Muji dhe Halili )
BAJRUSH DODA - HAXHI ZEKA
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 8447
BAJRUSH DODA - HAXHI ZEKA
SHAQ AVDIJA.. haxhi zeka...
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 6692
trimat
Tragjedia e Aeroplanit 1993 ne Shkup
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 169907
Me 15 -03-1993 rrezohet aeroplani ne shkup Tragjedia Aeroplanit
Salih & Ali Krasniqi - Talit 2/4
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 25659
Salih dhe Ali Krasniqi - Kënga: Tali Kur është Zanë Jesir ( Muji dhe Halili )
Bajrush Doda - Ali Pasha koka qu ne kam
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 28824
Bajrush Doda - Ali Pasha koka qu ne kam
BAJRUSH DODA DHE ZENUN GASHI - HAMEZ KAZAZIT
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 28189
MUZIKA FOLKLORIKE
Bajrush Doda - Dy djem tsyles dy djem te ri
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 14060
Bajrush Doda - Dy djem tsyles dy djem te ri
BAJRUSH DODA DHE RIFAT BERISHA ME GRUP - DEL NE SHKALLE
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 39655
MUZIKA FOLKLORIKE
BAJRUSH DODA DHE ZENUN GASHI - DEME ISUFI E RRUSTEM POVATA
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 28209
MUZIKA FOLKLORIKE
BAJRUSH DODA - O MOJ KOSOVE MOJ BUKUROSHE
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 81133
MUZIKA FOLKLORIKE ....MALISHEVA 2007....
Bajrush Doda dhe Hajdar Doda - Prej nje shpati ti leshova syte
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 30464
SYLE SYLAJ,KADRI MONI DHE HAJDAR DODA - SHKEZEN HARADINIT
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 8355
MUZIKA FOLKLORIKE
BAJRUSH DODA DHE RIFAT BERISHA ME GRUP - PER DEME TARAKUN
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 22659
MUZIKA FOLKLORIKE
BAJRUSH DODA & SHKELZEN JETISHI - - LIVE - -
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 50262
POPULLORE
Bajrush Doda - Tradhëtarëve të kombit shqiptar
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 31953
__
XHEVAHIR KA RRIT MIRDITA Rapsodi FRROK HAXHIA
Rating Rating Rating Rating Rating 
Views: 111304
FRROK HAXHIA Rapsod Artist i Merituar per rreth 45 vite i eshte kushtuar folklorit, rapsodise tradicionale te treves veriore te shqiperise dhe ka...

Comments:

Author ramadan krasniqi (4 years)
Jane vrare per bjeshket e Izniqit,! Haxhiu i meshon qader Zajmit e ky allti
qe puna e shqiptareve.Dhe pastaj na ka faje serbi e greku apo i treti .Vete
i kemi mbeshtjell punet e kerkush nuk na ka faje qe per nje cigare e shesim
vellan e edhe vatanin .

Author 1Patrioti (5 years)
zajmi koka kon magar!

Author lellla100 (4 years)
opppaaaa knoft zzemra bre burrrrrrrrrrrrrr.......

Author jeton424 (2 years)
oooooooooooo prite prite doda i Maznikut e goja te lumt e burr

Author Srkynis (5 months)
...

Author Shaqir Demaj (1 year)
Adem Zajmi i fort po po edhe Tradhtar po se ni kusi Lira e ka marre preji
Beligradit Edhe qaji qe ka than se Ram Feka asht kan i Vrelles paska Rrejt.
Ram Feka asht kan i Radavcit.

Author Maliq Gash (5 years)
po valla magar i madh goja ju lumt bajrush e hajdar doda dhe faliminderit
kush i ka sjellur keto vido por ju kisha lut qe te sillni apet

Author djkosova18 (2 years)
Orë ti Ramzi003 .. Marre spo te vjen .. Në Qofse ti e shetë vllaun për pare
une se shesh bre pis bre gjak shkaut ! Marre ësht për kombin Tonë Shqiptar
se te lejohet ty pordorimi i alfabetit Shqiptar more tradhtar .

Author 70shoferi (3 years)
veba7570 shum flm per keto kang vitem ndoshta seke dit por ne ket ingjizim
mer pijes edhe Kadri Moni qe tani u bo per mei kendu rahmet sebashku me
hajdarin

Author tradita27 (2 years)
o zemra te knoft i i madhi bajrush doda po mir poe konon

Embed Video:

URL 
Link 

Search Video

Top Videos

Top 100 >>>

Videos

Check PR